Program „JA czyli KTO?” – Informacje ogólne

Image
Co oferuje program „JA czyli KTO?”:
  • Wspomaganie rozwoju emocjonalno – społecznego dzieci w wieku szkolnym przy pomocy odpowiednich narzędzi dostosowanych do pracy z grupą.
  • Wsparcie dzieci i młodzieży w odnajdywaniu się z samym sobą, a co za tym idzie, ze swoimi emocjami w rzeczywistości, która ich otacza.
  • Pomoc w funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej oraz w budowaniu pozytywnych i jeszcze bardziej świadomych relacji, które ukierunkowane są na współpracę z drugim człowiekiem.
  • Usprawnianie umiejętności konstruktywnego radzenia sobie w sytuacjach stresujących, konfliktowych.
  • Program jest skonstruowany w sposób adekwatny do potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży. Ze względu na duże różnice wiekowe pomiędzy uczniami, zajęcia są prowadzone w 3 grupach wiekowych przez licencjonowanych trenerów.
  • Spotkania prowadzone przez cały rok szkolny są zorganizowane cykliczne, a grupy uczestników są stałe. Pozwala to na rozwój więzi między uczestnikami, tak niezbędny do budowania zaufania, co w ostateczności pozwala na wykorzystanie siły procesu grupowego.
  • Program „JA czyli KTO?” umożliwia młodym ludziom łatwiej przejść przez okres dojrzewania, który bywa trudnym czasem w ich życiu. Przede wszystkim oferuje pomoc w zrozumieniu swoich burzliwych emocji oraz wspiera w budowaniu stabilnej tożsamości i akceptacji siebie.
 
Program „JA czyli KTO?” skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym:
  • „JA czyli KTO – JA” – klasy 1 – 2 (7 – 8 lat)
  • „JA czyli KTO – TY” – klasy 3 – 5 (9 – 11 lat)
  • „JA czyli KTO – MY” – klasy 6 – 8 (12 – 14 lat)
„JA czyli KTO?” ukazuje dzieciom ich „nową starą” odsłonę. W ubiegłych latach dzieci oswoiły się już z samym sobą, zmagały się z rzeczywistością i stawianymi przez nią wyzwaniami, a co najważniejsze potrafiły się w niej odnaleźć. Tymczasem biologia „zagrała im na nosie” i spowodowała gwałtowne zmiany zarówno fizyczne jak i psychiczne, ich ciało się zmienia, a emocje szaleją bez kontroli. Dzieci ponownie muszą odnaleźć siebie i swoją tożsamość, niestety warunki często nie są sprzyjające, co powoduje dodatkowe frustracje. Zarówno rodzice jak i nauczyciele kwitują trudne zachowania swoich wychowanków w podobny sposób: „ciągle gada”, „wiecznie dyskutuje”, „emocje w nim hulają”.

Program „JA czyli KTO?” jest ukłonem w stronę tych problemów: rozwija tak ważną umiejętność rozwiązywania konfliktów, uczy bycia asertywnym oraz wspomaga działania wyznaczania swoich granic oraz szanowania granic innych ludzi.

Zajęcia programu „JA czyli KTO?” są dostosowane do możliwości psychoruchowych dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Cykliczne spotkania organizowane są raz w tygodniu i trwają około 120 minut. Program realizowany jest w trakcie trwania roku szkolnego.

Referencje autorskich programów Akademii JA znajdziesz tutaj.
© 2023 edukacjaemocjonalna.pl. All Rights Reserved.