„Oto JA – Pudełko talentów”

Image
Cel
„Pudełko talentów” dedykowane jest dzieciom w wieku 3 – 4 lata. Ma na celu nauczenie najmłodszych odnajdywania się zarówno w przedszkolu jak i w grupie społecznej (grupie rówieśniczej), a co najważniejsze przygotowuje dzieci do dalszej drogi w placówce. Program zapewnia dziecku poczucie sukcesu, które staje się niezbędne podczas podejmowania decyzji o samodzielnym realizowaniu wyzwań stawianych przed nim przez rzeczywistość. W konsekwencji dziecko rozwija motywację wewnętrzna oraz staje się coraz bardziej samodzielne. Przejście przez cały cykl zajęć pomaga w wychowaniu dziecka, które jest świadome swoich emocji, dojrzałe, posiada adekwatne poczucie własnej wartości, jest pewne siebie i asertywne.
Metoda
Podczas zajęć realizowana jest autorska metoda, w której wykorzystywane są podręczniki z ćwiczeniami dla dzieci w celu zapewnienia rozwoju kompetencji emocjonalnych, społecznych oraz poznawczych. Ważnym elementem jest także Stworek JA (maskotka), z którą dzieci spotykają się na każdych zajęciach. Dodatkowo trenerzy korzystają z grupowych kart pracy, rozsypanek zdjęciowych, emonakładek, bajek oraz pacynek (bohaterki bajek – kropelki emocji). W czasie trwania zajęć dzieci samodzielnie wykonują pudełko talentów, do którego wkładają swoje atuty, mocne strony oraz talenty, w celu budowania poczucia własnej wartości na przyszłość.

Co zyska dziecko?
Podczas trwania programu dziecko przede wszystkim ma wiele okazji do poznania samego siebie oraz emocji, których doświadcza. Zróżnicowane ćwiczenia i eksperymenty prowadzą przedszkolaka przez podstawowe emocje jakimi są: radość, spokój, złość, strach i smutek. Warto podkreślić, że podczas poznawania tych kluczowych emocji dziecko zapoznaje się także z towarzyszącymi im doświadczeniami emocjonalnymi. Najmłodsi uczestnicy programu uczą się nazywać to, co czują oni sami, a także zrozumieć uczucia innych. Zajęcia wspierają rozwój umiejętności odnajdywania się w trudnych sytuacjach, np. adaptacja w nowej grupie przedszkolnej.
© 2023 edukacjaemocjonalna.pl. All Rights Reserved.