Czy warto czytać dzieciom książki o emocjach? Oczywiście, że tak! Od kiedy? Od najmłodszych lat!
W Ośrodku Akademii JA "mam eMOCje" naszym celem jest, aby dzieci potrafiły w pierwszej kolejności rozpoznawać i nazywać emocje, by w efekcie tego następnie nauczyły się sobie z nimi radzić. Tego oczywiście uczymy na naszych kursach dla dzieci OTO JA.
W domu rodzice, a w przedszkolu wychowawcy, którzy chcą poruszać z dzieckiem temat emocji, mogą wspomagać się literaturą dziecięcą o tej tematyce. Aktualnie mamy spory wybór książek dla dzieci poruszających problematykę emocji.
W tym artykule przedstawiam książki, które w mojej ocenie są wartościowe (co nie oznacza, że nie umieszczone tu książki nie są ;)) Po prostu jest ich za dużo by wszystkie opisać ;)
Książki opisane w tym artykule pochodzą z biblioteczki moich synów (starszy 6 lat, młodszy 3 lata), zatem są przez nas przeczytane i sprawdzone.
Przy każdej omówionej pozycji znajdziecie zdjęcia okładek (przedniej i tylnej) oraz zdjęcie wnętrza książki. Książki opisane zostały w kolejności od tych dla najmłodszych do tych dla najstarszych.
No to zaczynamy!
CO CZUJĘ
Zaczynamy od propozycji dla najmłodszych - dzieci od 1 roku życia: Twarda, rozkładana książeczka (harmonijka) od Czuczu pozwoli poznać emocje maluszkom. Na poszczególnych stronach znajdują się tworze dzieci przedstawiające poszczególne emocje. Myślę, że warto mieć w swojej biblioteczne chociaż jedną pozycję dla najmłodszych czytelników by już od początku oswajać dzieci z tematem emocji. Propozycja od CzuCzu jest godna polecenia.
MOJA PIERWSZA KSIĄŻKA. EMOCJE
Kolejna propozycja dla troszkę starszych dzieci - myślę, że będzie dobra dla dwulatków, to książeczka z serii Moja pierwsza książka, Montessori: odkrywam i poznaję. W książeczce mamy najpierw przedstawioną daną emocję wraz z opisem co się z nami dzieje podczas jej przeżywania, a następnie mamy przedstawioną krótką i zabawną historię opowiadającą, w jakiej sytuacji możemy spotkać poznaną wcześniej emocję. Prosta, przyjemna i zabawna. Książka ma twarde strony.
UCZUCIA GUCIA
Kolejna książka, a w zasadzie cała seria książek, to Uczucia Gucia.
Każda z książek przedstawia inną emocję, którą przeżywa bohater - jednorożec Gucio. Zatem mamy Gucia, który się cieszy, boi, złości, szaleje, wstydzi, zazdrości, czuje się winny, smuci.
W każdej książeczce poznamy przygody Gucia związane z daną emocją. Poza opisem tego co przydarzyło się Guciowi i tego jak się wtedy czuł, znajdziemy też ćwiczenia oddechowe, które pomogą Guciowi w danej sytuacji (np. przegonią chmurę złości).
Książka u mnie sprawdziła się u trzylatków. Posiada twardą okładkę i miękkie strony.
Następne książki są już bardziej skomplikowane czy zaawansowane, więc myślę, ze będą odpowiednie od czwartego - piątego roku życia.
EMOCJE. NIBY NIC, A JEDNAK...
Metoda Dolto pomaga dzieciom zrozumieć siebie. "Emocje. Niby nic , a jednak..." to wspaniała książka, która uważam, że powinna znaleźć się w każdej biblioteczce.
Doktor Dolto wyjaśnia w niej czym są uczucia i emocje, bliżej przygląda się złości, wyjaśnia dzieciom co w języku dorosłych znaczy być "grzecznym" i "niegrzecznym", a także porusza temat kłamstwa.
Po każdym rozdziale, który jest bardzo przystępny i ciekawy dla dziecka, mamy słówko od Dr Cat, które w mojej ocenie pomaga dziecku zrozumieć, że istnieje taki specjalny dorosły (psycholog), który może mu pomóc.
Warto ją mieć :)
JA W KRAINIE EMOCJI
Książka, którą szczególnie polecamy, bo to książka o naszym Stworku JA! Stworek JA, to przyjaciel dzieci, który towarzyszy Im w podróży po krainie emocji podczas kursów organizowanych przez nasz Ośrodek Akademii JA mam eMOCje! Dzieci Go uwielbiają!
Na naszych zajęciach dzieci poznają bajki właśnie z tej książki.
Autorką książki jest dr Agnieszka ZIelonka - założycielka Akademii JA, której jesteśmy częścią.
Stworek JA dostaje bardzo odpowiedzialne zadanie - ma udać się do krainy emocji by następnie ułatwić życie dzieciom na Ziemi. Stworek JA odbywa podróż po krainie emocji. Poznaje w niej Kropelki Emocji. JA podczas podróży przeżywa niesamowite przygody i poznaje czym jest radość, złość, smutek, zazdrość, wstyd, strach, stres, spokój, odwaga, a także kłamstwo.
Książka składa się z 24 bajek, które łączą się ze sobą w całość (w jedną bajkę), zatem można książkę czytać jako całość, ale też poznawać wybrane historie JA.
Książka jest przepięknie ilustrowana.
O tym, że warto ją mieć świadczą opinie najmłodszych - kilka z nich jest na tylnej okładce poniżej.
Książka przeznaczona jest dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Książka do kupienia na stronie Akademii JA: https://akademia-ja.pl/produkt/ksiazeczka-ja-w-krainie-emocji/
SELF-REGULATION. OPOWIEŚCI DLA DZIECI O TYM, JAK DZIAŁAĆ, GDY EMOCJE BIORĄ GÓRĘ
"Self-regulation. Opowieści dla dzieci o tym jak, działać, gdy emocje biorą górę" to książka Agnieszki Stążki - Gawrysiak. Najpierw krótkie wyjaśnienie - na zdjęciach poniżej książka pod poprzednim tytułem "Self-reg" (bo mam ją już od dawna). Aktualnie znajdziecie ją w sprzedaży jako "Self-regulation". Zmienił się tylko tytuł. Zawartość się nie zmieniła.
A teraz już o samej książce. A może nawet najpierw o Jej autorce. Agnieszka Stążka - Gawrysiak prowadzi bloga i profil w mediach społecznościowych DyleMatki https://dylematki.pl/ . Bardzo serdecznie polecam Wam go. To blog dla świadomych rodziców, w szczególności dla rodziców wysoko wrażliwych.
A co do samej książki, to jest genialna! Zawiera z życia wzięte historie przedszkolaków i ich rodzin. Są to krótkie opowiadania o tym co wydarzyło się u Kuby i Lenki. Czytając je będziecie mieli odczucie: "o, to dokładnie tak jak u mnie w domu" albo "moje dziecko ma tak samo".
Ale poza "życiowymi" historiami książka zawiera rozwiązania - jak sobie radzić w tych konkretnych sytuacjach! Książka jest w ten sposób napisana, że zawiera część dla dziecka i część dla rodzica. W części dla rodzica znajdziecie kawał solidnej wiedzy, dzięki której będzie Wam łatwiej zrozumieć zachowania Waszych dzieci, a także dostaniecie konkretne rozwiązania do zastosowania na co dzień. Książka uczy samoregulacji i radzenia sobie ze stresem.
Ta książka jest dla przedszkolaków. Ale uwaga: jest także jej odpowiednik dla starszych dzieci - "Self-regulation. Szkolne wyzwania" to książka dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jest bardzo aktualna, bo na przykład jedno z opowiadań dotyczy problemu pandemii i kwarantanny.
Książki Agnieszki Stążki - Gawrysiak pokazują nam, że nie ma niegrzecznych dzieci, są dzieci zestresowane i rozregulowane, czyli takie którym "brakuje paliwa". Będziecie zadowoleni - i Wy - rodzice i Wasze dzieci :)
WSZYSTKO O EMOCJACH
"Wszystko o emocjach" wydane przez Wydawnictwo Papilon nazwałabym podręcznikiem do emocji. Gdyby był przedmiot "emocje" to myślę, że dzieci mogłyby go uczyć się go właśnie z takiej książki.
To kompleksowe opracowanie, w którym dzieci znajdą obszerne wyjaśnia z przykładami tego co czują i dlaczego to czują, a także w jakich sytuacjach pojawiają się konkretne emocje. Książka zawiera też poza teorią kilka prostych ćwiczeń podsumowujących dany temat.
Na końcu są także krótkie wskazówki dla rodziców.
Bardzo serdecznie polecam dla starszych przedszkolaków, ale myślę, że dzieci wczesnoszkolne też mogą być nią zainteresowane.
UCZUCIOMETR INSPEKTORA KROKODYLA
Pora na "Uczuciometr Inspektora Krokodyla"wydany przez Dwukropek. Ta książka to wielkie WOW!
Słynny detektyw Inspektor Krokodyl, który jest specjalistą od emocji, na przykładach własnych zagadek i spraw, które, rozwiązał wyjaśnia dzieciom wszystko co wie o emocjach. W książce poza Inspektorem Krokodylem występują też Emoludki (są to postaci, które reprezentują różne emocje).
Najpierw dokładnie omówione są poszczególne emocje (radość, smutek, złość, strach, zazdrość, zawiść, zaskoczenie, wstyd, wstręt i miłość). Później poznajemy poszczególne sprawy/zagadki Inspektora Krokodyla. Mamy też przedstawione sposoby na poszczególne uczucia.
A na końcu hit! Świetna zabawka - prawdziwy uczuciometr! Jest to koło z nazwami poszczególnych emocji i ze skalą . Dzieci mogą kręcić kołem i na skali ustawiać z jaką siłą czują daną emocję. W konkretnych sytuacjach pomaga to rodzicom zrozumieć jak dziecko czuje się w danej chwili, a dzieciom pomaga to zrozumieć, że emocje mogą występować w różnym natężeniu oraz z czasem wyłapywać kiedy i dlaczego czują daną emocję intensywniej bądź mniej intensywnie.
Książka, którą warto mieć i z niej korzystać. Przeznaczona dla starszych przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych.
WIELKA KSIĘGA EMOCJI
"Wielka księga emocji", to zbiór bajek, baśni i opowiadań różnych autorów np. Braci Grimm, Szekspira, Tołstoja, Wergiliusza. Są tam też opowieści ludowe i legendy.
To książka zdecydowania dla starszych dzieci. Myślę, że od wczesnoszkolnych wzwyż. Treści są dość "ciężkie" - przykład: Romeo i Julia, zatem na pewno nie każdemu dziecku przypadną one do gustu. Dla nas zdecydowanie za trudna, ale pewnie dlatego, że mój syn ma dopiero 6 lat i nie lubi w ogóle żadnych baśni.
Książka jest wartościową pozycją i jeśli Wasze dzieci nie boją się baśni, to pewnie przypadnie im do gustu.
PLANETA MĄDROŚCI
Ostatnia propozycja to "Planeta Mądrości" autorstwa Jowity Wowczak i Kasi Kowalskiej - Bębas. Książka wydana została przez znanego blogera Kamila Nowaka czyli BlogOJCIEC i dostępna też jest w Jego sklepie: https://sklep.blogojciec.pl/.
Książka składa się z dwóch części - dla dziecka i dla rodziców. W części dla dziecka znajdziemy bajkę o chłopcu i jego złości oraz o podróży na Planetę Mądrości, gdzie poznał emocje, Mądrego Króla, Stresowaca i rycerza Tlenowca.
W części dla rodziców znajdziemy wyjaśnienia dotyczące budowy mózgu, informacje jak pomóc dziecku w stresie, a także jak profilaktycznie działać by stresu unikać. Znajdziemy tam konkretne przykłady ćwiczeń, które możemy robić z dziećmi.
Książka zdecydowanie godna polecenia. Jej bohater ma 7 lat, ale myślę, że przystępna będzie także dla starszych przedszkolaków i oczywiście dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
Na pewno warto czytać z dziećmi książki o emocjach i do tego zachęcam, a ponadto zachęcam do zapoznania się z informacją o
warsztatach wspierających rozwój emocjonalno – społeczny dzieci i młodzieży prowadzonych przez Ośrodek Akademii JA "mam eMOCje", którą to informację znajdziesz tu: https://www.edukacjaemocjonalna.pl/oferta
Autor:
Paulina Janikowska – Mizera - jest mamą dwóch synów, radcą prawnym, trenerem. Zafascynowana Rodzicielstwem Bliskości, pedagogiką Jespera Juula, Pozytywną Dyscypliną, Porozumieniem bez przemocy. W dzieciństwie chciała zostać nauczycielem. Ostatecznie skończyła prawo i zdobyła tytuł radcy prawnego po odbyciu aplikacji radcowskiej. Pracowała jako prawnik. Gdy urodziła pierwsze dziecko zrezygnowała z pracy w dużej kancelarii by mieć więcej czasu dla syna. Do marzeń z dzieciństwa, by uczyć dzieci, powróciła po urodzeniu drugiego syna. Otworzyła w Warszawie Ośrodek Akademii JA „mam eMOCje”. Jako trenerka prowadzi w nim zajęcia wspierające rozwój emocjonalno – społeczny dzieci i młodzieży. Organizuje ponadto lekcje prawa dla dzieci w szkołach i przedszkolach. Jest twórcą zabawki - PoPrawnej Lalki, czyli lalki w todze. Rodzicom oferuje szkolenia z zakresu prawa i kompetencji rodzicielskich. Prowadzi bloga i profil w mediach społecznościowych PoPrawne Rodzicielstwo https://www.poprawnerodzicielstwo.pl/